Vrtáme studny a vrty pro tepelná čerpadla po celé ČR.

F&Q

Částé dotazy

Jak hluboká musí být studna?

Jak by měla být vaše studna hluboká, nelze dopředu říct. Obecně se uvádí, že průměrná hloubka vrtaných studní se pohybuje v rozmezí 20 až 30 metrů. Samotným pracím předchází hydrogeologický průzkum, díky němuž zjistíte, zda je vůbec na vašem pozemku podzemní voda a jak silný je její pramen. Hydrogeolog následně určí, kde vrtat a jak hluboko. Pomoci mu může také proutkař, který hledá pukliny pod povrchem, do nichž se vrt v ideálním případě trefí. Při umístění vrtu na pozemku se musí dodržet normy, například správné odstupy od zdrojů znečištění, jako jsou kanalizace nebo cesta.

Jaká povolení jsou potřeba k výstavbě studny?

Uvažujete nad vrtanou studnou? Pak to bez papírování nepůjde. Je potřeba mít zpracovanou projektovou dokumentaci a hydrogeologický posudek. Jako první musíte získat souhlas se stavbou studny od Vodohospodářského úřadu. V návaznosti na to také stavební povolení od stavebního úřadu a povolení o odběru podzemních vod opět od Vodohospodářského úřadu. V samém závěru je potřeba získat ještě kolaudační souhlas k užívání vodních děl.

Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30 metrů, pakliže se ale dostanete do situace, kdy tato hloubka nestačí, je na řadě další návštěva úředníků. V takovém případě je totiž potřeba vyjádření báňského úřadu (např. v případě vrtů pro tepelná čerpadla se hranice 30 metrů přesáhne vždy, a tudíž je výše uvedené povolení vždy nutné).

Jak často je nutné čistit studnu?

Doporučuje se čistit studnu alespoň jednou za rok, aby byla zajištěna kvalita vody.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Životnost tepelného čerpadla se pohybuje kolem 20 let.

Je nutné mít speciální pojištění pro tepelné čerpadlo?

Není nutné mít speciální pojištění, ale doporučuje se pojistit tepelné čerpadlo jako součást pojištění domu.

Musím si veškerá povolení vyřizovat sám?

Složitou administrativu za vás rádi vyřídíme – od získání povolení až po kolaudaci. Víme, co je potřeba, a tak nechte obíhání úřadů na nás a ušetřete svůj čas i nervy. Provedeme vás celým procesem.

Jaká povolení jsou potřeba k vrtu pro tepelné čerpadlo?

V případě vrtu určeného pouze pro tepelné čerpadlo stačí obeslat báňský úřad (jelikož se v tomto případě vždy přesáhne hloubka 30 metrů) a podat žádost o udělení souhlasu na Vodohospodářský úřad.

Nezávazná poptávka

Uvažujete o studni nebo vrtu pro tepelné čerpadlo? Napište nám.

KM WELLS | Vrtané studny a vrty pro tepelná čerpadla