Vrtáme studny a vrty pro tepelná čerpadla po celé ČR.

Vrtané studny

Vrtané studny

Pokud je vrtaná studna kvalitně provedena, bude vám sloužit celý život. Společně připravíme takový projekt, který zohlední podloží a okolní terén a bude tím nejlepším řešením pro vaše dané podmínky. Naší výhodou je, že používáme moderní vrtací techniku, se kterou se dostaneme i tam, kde mnohé jiné firmy končí. Vrtáme de facto do všech druhů hornin i podloží.


Nejčastěji do hlíny vyvrtáme velký průměr vrtu a vrtáme tak dlouho, dokud nenarazíme na skalnaté podloží. Tento tzv. předvrt vystrojíme technickým pažením, čímž odtěsníme nežádoucí povrchové vody. Pak pokračujeme do finální hloubky, dokud nenarazíme na vydatný pramen. V tu chvíli vystrojíme vrt finální trubkou/zárubnicí, která slouží k ochraně ponorného čerpadla.

Poté vrt studny utěsníme a obsypeme, aby se zabránilo následné kontaminaci povrchovou vodou. Prostor mezi skálou a zárubnici vysypeme praným kačírkem, který je chemicky stálý a neovlivňuje chuť vody. Předěl skály a hlíny pak obsypeme jílovou směsí, která dokáže nabobtnat a zabránit tak vtékání vody do vrtu. 

V portfóliu našich služeb vám nabízíme i zajištění a následnou instalaci čerpací techniky. Vše namontujeme a napojíme na vodovodní řad a na vás už je jen otočit kohoutkem.


TIP: Jak vybrat kvalitního dodavatele studny?

Porovnáváte služby jednotlivých firem a hledáte nejvýhodnější nabídku? Na co si dát při výběru pozor?

 • Především se zajímejte o to, zda daná firma používá pažení s atestem na styk s pitnou vodou.

 • Stále se ještě v ČR najdou vrtné soupravy, které neumí vyndat železné pažení z vrtu. Mnoho dodavatelů vám bude dost možná tvrdit, že je nutné pažení v zemi ponechat. Jedná se však o zastaralý postup, který vám ve výsledku může přinést kontaminaci studny a rezavou vodu. Věřte, že neexistuje žádný objektivní důvod pro ponechání rezavějícího železa ve studni.
 • Nezbytnou a důležitou součástí vrtané studny je filtrační a štěrkový obsyp, kterým musí být prostor mezi plastovými zárubnicemi a stěnou vrtu rovnoměrně obsypán ode dna až po část, kde je vrt utěsněn proti svrchním vodám. Filtrační obsyp zachycuje nečistoty pocházející ze zastižených pramenů. Pokud není obsypání a odtěsnění provedeno pořádně, studna se postupně zanese. Časem pak může kvůli tomu vody ubývat, až se může voda zcela ztratit. A o to určitě nikdo nestojí.


Chcete-li se vyhnout výše uvedeným nepříjemnostem, obraťte se na kvalitního dodavatele s moderní technikou a zkušenostmi v oboru. Kontaktujte nás a my vám rádi zašleme nezávaznou cenovou nabídku.

Výhody vlastní studny

Vlastní studna vám umožňuje mít nezávislý zdroj vody, takže se nemusíte spoléhat na veřejný vodovod. To může být výhodné v oblastech, kde je omezený přístup k veřejné vodě, nebo pokud se obáváte nějakého druhu poruchy nebo omezení dodávek vody.

 • Nezávislost na veřejném vodovodu

 • Nižší náklady na vodu

 • Možnost použití vody pro zalévání

 • Větší kontrola nad kvalitou vody

 • Ekologický přístup

F&Q

Částé dotazy

 • Povolení vyřídíme

  Povolení pro studnu nebo vrty pro Vás vyřídíme my.

 • Komplexní řešení

  Od povolení, přes projekt až po finální instalaci techniky.

Jak hluboká musí být studna?

Jak by měla být vaše studna hluboká, nelze dopředu říct. Obecně se uvádí, že průměrná hloubka vrtaných studní se pohybuje v rozmezí 20 až 30 metrů. Samotným pracím předchází hydrogeologický průzkum, díky němuž zjistíte, zda je vůbec na vašem pozemku podzemní voda a jak silný je její pramen. Hydrogeolog následně určí, kde vrtat a jak hluboko. Pomoci mu může také proutkař, který hledá pukliny pod povrchem, do nichž se vrt v ideálním případě trefí. Při umístění vrtu na pozemku se musí dodržet normy, například správné odstupy od zdrojů znečištění, jako jsou kanalizace nebo cesta.

Jaká povolení jsou potřeba k výstavbě studny?

Uvažujete nad vrtanou studnou? Pak to bez papírování nepůjde. Je potřeba mít zpracovanou projektovou dokumentaci a hydrogeologický posudek. Jako první musíte získat souhlas se stavbou studny od Vodohospodářského úřadu. V návaznosti na to také stavební povolení od stavebního úřadu a povolení o odběru podzemních vod opět od Vodohospodářského úřadu. V samém závěru je potřeba získat ještě kolaudační souhlas k užívání vodních děl.

Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30 metrů, pakliže se ale dostanete do situace, kdy tato hloubka nestačí, je na řadě další návštěva úředníků. V takovém případě je totiž potřeba vyjádření báňského úřadu (např. v případě vrtů pro tepelná čerpadla se hranice 30 metrů přesáhne vždy, a tudíž je výše uvedené povolení vždy nutné).

Jak často je nutné čistit studnu?

Doporučuje se čistit studnu alespoň jednou za rok, aby byla zajištěna kvalita vody.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Životnost tepelného čerpadla se pohybuje kolem 20 let.

KM WELLS | Vrtané studny a vrty pro tepelná čerpadla